Kalendarium
19 września 1989r. – przekazanie przez Panią Helenę Hiszpańską-Zdebską z Gdańska budynku przy ul. Nowotarskiej 41 dla Parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
12 maja 1992r. – poświęcenie budynku przeznaczonego na Kuchnię Świętego Brata Alberta. Data ta jest dniem powstania Kuchni i rozpoczęcia działalności. Tego dnia wydano 16 posiłków.
1 września 2004r. – posługa s. Joachimy Damian (4 miesiące)
1 stycznia 2005r. – posługa s. Katarzyny Miela (7 miesięcy)
1 sierpnia 2005r. – rozpoczęcie posługi s. Marietty Marii Kwaśniak
16 października 2006r. – rozpoczęcie przebudowy Kuchni Świętego Brata Alberta.
18 lipca 2007r. – rozpoczęcie pracy w „nowej części” Kuchni Świętego Brata Alberta.
25 lipca 2007r. – odwiedziny Kardynała Franciszka Macharskiego, który błogosławił wszystkim osobom związanym z naszą Kuchnią.
24 grudnia 2007r. – odbyła się pierwsza Wieczerza Wigilijna, na którą przybyło 40 ubogich.
1 marca 2008r. – rozpoczęcie posługi s. Emilii Dudka
18 lipca 2008r. – niespodziewanie w czasie obiadu odwiedził Kuchnię Kardynał Franciszek Macharski. Wszystkim się interesował. Był też na nowej części budynku i wyraził radość, że prace tak szybko postępują.
1 września 2008r. – rozpoczęcie posługi s. Małgorzaty Wróbel
15 września 2008r. – zakończenie wszystkich prac budowlanych. W Kronice zanotowano: „Dobiegają końca czynności związane z budową i wykończeniem nowego obiektu, który ma mieścić kuchnię z jadalnią, świetlicę dla dzieci i klub seniora. Widać wielką radość na twarzy Ks. Dziekana Stanisława Olszówki, że tak potrzebne dzieło właściwie można powiedzieć zostało ukończone i wiele potrzebujących może korzystać z pomocy i ciepłego posiłku”.
16 września 2008r. – poświęcenie Kuchni przez Kardynała Stanisława Dziwisza. Ks. Kardynał umieścił wpis w kronice: „Niech Pan błogosławi wszystkich, którzy przybywają do tego domu i Tych, którzy im służą”.
1 październiak 2008r. – Dnia tego mogłyśmy już otworzyć całość Kuchni do użytku wraz z dość obszerną jadalnią. Wszyscy przychodzący podziwiali i cieszyli się z nowych pomieszczeń. Nawet na twarzach osób na co dzień takich bez entuzjazmu czy też tak zwanego „wyrazu” dało się zauważyć radość, podziw i uznanie. Dało się też czasem usłyszeń nieśmiało wypowiadane słowa ze wzruszeniem i zdziwieniem: „to naprawdę dla nas i do naszego użytku, będziemy tu mogli przychodzić i wygodnie zjeść ciepłą zupę a nawet posiedzieć i porozmawiać”. Teraz już wygodnie i swobodnie można gotować posiłek dla wielu potrzebujących.
24 grudnia 2008r. – pierwsza w zupełnie nowej Kuchni (druga w historii Kuchni) Wigilia. Wzięło w niej udział około 45 osób, czyli te, które chciały same przyjść i wspólnie połamać się tradycyjnym białym opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia i ze spokojem spożyć posiłek i zaśpiewać kolędę. Oprócz osób, które mogły same przyjść były też takie, którym wieczerza wigilijna została dostarczona przez Siostry ze Stacji Opieki Caritas w Zakopanem.
Po krótkiej świątecznej przerwie zabieramy się do pracy. Zima w tym roku okazała się dość dokuczliwa, dlatego też korzystających z posiłku trochę przybyło. Sytuacja życiowa wielu jest trudna, a zima często pogarsza ją jeszcze, bo rosną warunki i wydatki. Często skromna renta czy zasiłek nie wystarczają na bieżące potrzeby.
Luty 2009r. – została otwarta nowa świetlica dla dzieci z ubogich rodzin. Dzieci uczęszczają przez dni nauki szkolnej od godziny 14.00 do 18.00. Pieczę bezpośrednią nad świetlicą podejmują Siostry Służebniczki. Dzieci dostają podwieczorek.
Marzec 2009r. – została przedłużona nasza współpraca i podpisana nowa umowa z Bankiem Żywności w Krakowie. Korzystamy z produktów podstawowych jakimi dysponuje Bank Żywności. Przeważnie jest to makaron, mąka, kasza, cukier, mleko, dżem. Są to jednak potrzebne artykuły żywnościowe, wykorzystywane w codziennym sporządzaniu posiłków.
12 kwietnia 2009r. – po raz pierwszy w nowym budynku Kuchni zorganizowano śniadanie wielkanocne. Wzięło w nim udział 44 osoby, 5 porcji wydano na wynos, a 12 śniadań osobom starszym i chorym rozwiozły Siostry z Caritasu. O godzinie 9.30 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Ks. Dziekan Stanisław Olszówka rozpoczął śniadanie modlitwą i błogosławieństwem pokarmów. Wszyscy zasiedli do świątecznego śniadania w podniosłej atmosferze.
Po świątecznej przerwie podejmujemy pracę na nowo. Jest coraz cieplej i kilku korzystającym z posiłków udało się znaleźć pracę dorywczą, toteż zmniejsza się ich liczba. Zmniejszyła się o kilka osób lista korzystających stale, ale Zakopane jest miastem turystycznym, dlatego często pojawiają się osoby, które sporadycznie korzystają z posiłku.
1 lipca 2009r. – wraz z rozpoczęciem wakacji dzieci przestają korzystać ze świetlicy
1 września 2009r. – kończą się wakacje i świetlica rozpoczyna swoją działalność na nowo. We wrześniu odbyło się też w naszej Kuchni zebranie osób katechizujących i związanych z katechezą pod przewodnictwem ks. Dziekana Stanisława Olszówki.
Zbliża się jesień, coraz trudniej o pracę dorywczą, dlatego zwiększa się nasza lista osób korzystających z posiłków w Kuchni Św. Brata Alberta.
Pan Bóg nigdy nie zapomina o potrzebujących, działa na swój sposób i z pomocą ludzi o czym możemy się często przekonać. Naszą Kuchnię wspomaga wiele osób, są to ofiary pieniężne, jak też w postaci produktów. Czasem są to większe, a czasem mniejsze datki. My cieszymy się z każdej pomocy i staramy się modlitwą odwdzięczać za pamięć i gesty życzliwości.
24 grudnia 2009r. – o godzinie 10.00 mamy tradycyjną Wieczerzę Wigilijną. Tę uroczystą chwilę Ks. Infułat Stanisław Olszówka rozpoczął modlitwą, słowami Ewangelii i kolędą, następnie wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie życzenia. Po czym wszyscy zasiedli do posiłku. Wszystkich poczęstowaliśmy barszczem z uszkami, była też ryba, ziemniaki, kapusta z grochem, łamańce z makiem, ciasto i kompot z suszu. Na wigilię przyszło 52 osoby chociaż zgłosiło się 56. Panie z Opieki Społecznej i Siostry z Caritasu zaniosły Wieczerzę Wigilijną 12 starszym i chorym osobom. Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim korzystającym z posiłków w Kuchni Św. Brata Alberta rozdane zostały paczki żywnościowe. Wysłaliśmy też życzenia do dobrodziejów.
21 stycznia 2010r. – odbyła się wizyta duszpasterska w naszej Kuchni. Przybył ks. Infułat Stanisław Olszówka, ks. Janusz Korepta w towarzystwie ministranta, był też pan Zdzisław i Siostra Donata. Ks. Janusz poświęcił i pobłogosławił wszystkie pomieszczenia i modlił się za nas i wszystkich przychodzących.
Zima jest zawsze trudnym czasem do zmagania się z życiem dla osób w tragicznej nieraz sytuacji. Nieraz nie potrafią sobie poradzić i nie wiedzą dokąd pójść. Zaglądają do naszej kuchni i choć nie możemy rozwiązać ich problemów to możliwość skorzystania z ciepłego posiłku dodaje nieraz otuchy. A nasza praca jest zwyczajna i codzienna. Zawsze rano zaczynamy od modlitwy i podstawowych prac związanych z przygotowaniem i gotowaniem pożywnej zupy. Dużą radość daje widok osób z apetytem spożywających ciepły posiłek. Czasami bywa tak, iż liczba oczekujących w kolejce jest tak spora, że boli ręka od machania wielką chochlą. Widoczny uśmiech pozwala o nim zapomnieć. Gorąca zupa znika dosyć szybko, powoli trzeba zabrać się za mycie garnków i sprzątanie, aby jutro zacząć od rana kolejny raz przygotowywać smaczną zupę dla tych, którzy przyjdą się posilić. Praca w Kuchni wymaga ciągłego myślenia i planowania, nie da się przecież gotować zawsze tak samo i tych samych zup.
4 kwietnia 2010r. – każdy czeka na święta i ich specyficzną atmosferę. Jednak bez tych osób i instytucji, które nas wspierają szczególnie pamiętamy w modlitwie i nasza wdzięczność wyrażamy przez przesłanie świątecznych życzeń. Przygotowania do tegorocznych świąt Wielkanocnych prawie zakończone. Spożycie śniadania wielkanocnego w większym gronie czasami dla wielu stanowi problem, dlatego wcześniej ogłaszamy możliwość zgłoszenia się. Od wczesnego rana Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego trwają przygotowania. Śniadanie przygotowane i mamy nadzieję, że będzie wszystkim smakować. Pani Maria i Pani Agnieszka starały się jak mogły, by wszystko było na czas i wyglądało znakomicie oraz smakowicie. Teraz zadowolone czekają, aż zjawią się nasi Goście. Zgłosiło się ponad 54 osoby. Nigdy do końca nie wiemy: przyjdą wszyscy czy ktoś się spóźni albo pojawią się nowe osoby, dlatego na każdą ewentualność staramy się być przygotowane. Ks. Infułat Stanisław Olszówka zawsze stara się nam towarzyszyć w czasie takich spotkań. Zaczynamy modlitwą. Ks. Proboszcz błogosławi i poświęca pokarmy, składa wszystkim życzenia oraz życzy smacznego.
Dni upływają szybko, czas wiosenny zapowiada możliwość dorywczej pracy przynajmniej dla niektórych. A większość starszych, mało zaradnych, uzależnionych i wielu, wielu innych będą nas odwiedzać prawie codziennie. Niektórzy szybko wychodzą, inni choć na chwilę chcą posiedzieć razem w towarzystwie.
Wskazówki zegara ciągle kręcą się do przodu i czas biegnie, wciąż biegnie. Nawet nie wiemy jak szybko przeleciało już lato. Nie było ono łatwe, w tym roku wiele trudnych chwil, deszcze powodujące powodzie i stawiające ludzi w trudnych sytuacjach. Tutaj w górach nie odczuliśmy to tak mocno, chociaż zdarzali się ludzie chcący to wykorzystać i podszywać się za tych naprawdę potrzebujących. Teraz zbliża się jesień i liczba tych, którym będziemy pomagać rośnie.
24 grudnia 2010r. – Dzień Wigilii. Uszka już gotowe na talerzach, barszcz gorący czeka, a ryba kończy się smażyć. Prawie gotowe. W tak ważnym dniu i chwili nie może zabraknąć naszego Ks. Infułata Stanisława Olszówki. Odczytaniem Ewangelii, modlitwą i kolędą rozpoczynamy łamanie się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a potem zasiadamy do wieczerzy wigilijnej, wraz z naszymi Gośćmi. Ta Wigilia była trochę inna niż poprzednie. Dzięki s. Kseni katechetce, została ona umilona śpiewem kolęd i pięknymi uśmiechami młodzieży, która zechciała do nas przyjść i poświęcić trochę swojego czasu, aby być z nami.
Sytuacja ekonomiczna i kryzys jakiego ostatnio doświadczamy nie wróży nic najlepszego, dlatego choć życzymy sobie pomyślności, to jednak z lękiem patrzymy w nowy 2011 rok.
Radosny czas świąteczny i błogosławieństwo udzielone nam wszystkim w czasie wizyty duszpasterskiej przez ks. Józefa Bednarczyka w styczniu 2011r. napawa nas nadzieją, że nad wszystkim czuwa dobry Bóg i choć może będzie trudno i trochę ciężko to jednak trzeba stawić czoła życiu i temu co niesie każdy nowy dzień.
Dni stycznia i lutego są mroźne, dlatego liczba naszych potrzebujących sięga 160 a nawet więcej, trudno odmówić ciepłego posiłku tak wielu ludziom.
Marzec 2011r. – dowiadujemy się, iż pomieszczenie, które od dawna jest prawie przygotowane, będzie zagospodarowane i przeznaczone dla Klubu Seniora. Nasza Kuchnia wraz z salą dla klubu mieści się niedaleko cmentarza, dlatego osoby często starsze i samotne odwiedzające swych bliskich zmarłych będą mogły się razem spotkać przy kawie czy herbacie lub pooglądać telewizję. Wiele samotnych starszych osób przebywa w domach. Często ich bliscy z powodu pracy, rodziny czy innych sytuacji życiowych nie mogą stale im towarzyszyć, a przecież oni też chcą porozmawiać, podzielić się swoimi problemami czy bolączkami. Mamy nadzieję, że ta możliwość spotykania się razem w Klubie Seniora da im choć trochę radości i poczucie bycia potrzebnym.
24 kwietnia 2011r. – od rana przygotowujemy smaczne śniadanie wielkanocne. Zapisanych i chętnych jest 54 osoby. O godzinie 9.00 śniadanie wielkanocne gotowe, czekamy na przybycie ks. Infułata. Modlitwa i błogosławieństwo rozpoczyna to ważne dla wszystkich wydarzenie. Uśmiechy i zadowolone twarze mówią, że wszyscy są zadziwieni i z apetytem wezmą się za jedzenie.
16 maja 2011r. – Parafię Najświętszej Rodziny wizytuje bp Jan Zając. Odwiedził także naszą Kuchnię.
Czerwiec 2011r. – Ks. Infułat Stanisław Olszówka przechodzi na emeryturę.
Lipiec 2011r. – do naszej Parafii Najświętszej Rodziny przybywa nowy ks. Proboszcz Bogusław Filipiak. Miasto Zakopane, Tatry i okolice, jak też mieszkańcy witają go z radością i nadzieją, że polubi nowe środowisko. Nasza Kuchnia też wierzy, że będzie o nią dbał jak prawdziwy ojciec. Może nie będzie łatwo, bo to kamienisty teren, ale z Bogiem wszystko jest do pokonania.
24 grudnia 2011r. – jak co roku odbyła się w naszej Kuchni Wieczerza Wigilijna. Wzięło w niej udział 57 osoby. Było skromnie, ale miło. Ks. Proboszcz Bogusław Filipiak rozpoczął modlitwą, słowami Ewangelii i kolędą, następnie wszyscy połamali się opłatkiem i zasiedli do posiłku. Wszyscy korzystający z Kuchni otrzymali z okazji świąt paczki żywnościowe.
Nowy Rok przyniósł sporą zimę i mrozy, a to niestety dla wielu korzystających z posiłków nie jest sprzyjająca sytuacja. W takim też czasie częściej pojawiają się dodatkowi potrzebujący. Podołaliśmy jednak wszystkiemu.
Sytuacja panująca ostatnio na świecie i w naszym kraju niestety pogłębia ubóstwo, bezdomność i niestety alkoholizm, z którym bardzo trudno się uporać. Przychodzący często są sfrustrowani, drażliwi i pretensjonalni. Niektórym też się wydaje, że muszą wszystko otrzymać, bo im się należy, niejednokrotnie bez chęci dania wysiłku z własnej strony.
8 kwietnia 2012r. – cieszymy się świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Nasi potrzebujący otrzymali z tej okazji paczki żywnościowe. Do wielu naszych sponsorów i dobrodziejów wysłaliśmy świąteczne życzenia. Mamy też nadzieję, że nie zapomną o nas i naszych potrzebujących.
12 maja 2012r. – Nasza Kuchnia obchodzi 20 rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji o godz. 17.00 w kościele Najświętszej Rodziny została odprawiona Msza św.
1 września 2012r. – rozpoczęcie posługi s. Edyty Bonk
Listopad 2012r. – rozpoczęły się przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego: czyli pieczenie, sprzątanie, robienie paczek świątecznych oraz liczne rozmowy mające na celu nakłonienie do poprawy życia.
24 grudnia 2012r. – Wigilia trwała dość długo, następnie odbyło się głośne śpiewanie kolęd, wszyscy życzyli sobie spokojnych pełnych radości świąt Bożego Narodzenia. Ks. Proboszcz Bogusław Filipiak uświetnił swoją obecnością Wieczerzę, następnie udzielił wszystkim kapłańskiego błogosławieństwa.
24 stycznia 2013r. – ks. Janusz Korepta przybył do nas z Bożym błogosławieństwem i życzliwością, by porozmawiać i spotkać się ze stołownikami Kuchni, pokropić wodą święconą wszystkie pomieszczenia. Kolęda w Kuchni Świętego Brata Alberta była dużym wydarzeniem dla wszystkich korzystających z niej.
Z Kuchni korzysta obecnie 150 osób, więc zupy gotujemy około 200 litrów dziennie.
7 marca 2013r. – dla naszych Pań zorganizowałyśmy Dzień Kobiet. Były paczki, ciasto, kawa, herbata oraz gorące gołąbki w sosie pomidorowym. Jako przysmak przygotowałyśmy gorącą czekoladę. Nasi Panowie złożyli nam wspaniałe życzenia.
Cały miesiąc trwały przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Kiedy ten czas nastał był gorący żur, kiełbasa świąteczna, jajko oraz paczki, które nasi stołownicy zabrali do domu.
Podczas Wielkiego Postu ks. Janusz rozprowadzał baranki świątecznie wykonane z gipsu i ręcznie pomalowane, dochód z tej sprzedaży został przeznaczony na paczki świąteczne. Dużą pomocą dla naszej Kuchni są produkty, które otrzymujemy z Banku Żywności w Krakowie. Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Skawa” ofiarowując nam słodycze przyczyniły się do uświetnienia naszych paczek.
24 grudnia 2013r. – tradycyjna Wieczerza Wigilijna
1 marca 2014r. – rozpoczęcie posługi s. Danuty Korskiej
Przed świętami Wielkanocnymi osoby korzystające z posiłków otrzymały paczki żywnościowe.
W październiku i listopadzie Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazał na rzecz naszej Kuchni owoce i warzywa w ramach programu – „Embargo 2014” (ponad 4 tony żywności).
24 grudnia 2014r. – w Wieczerzy Wigilijnej uczestniczyły 63 osoby. Obecni byli: ks. Dziekan Bogusław Filipiak, siostry albertynki z Kalatówek oraz kapela góralska p. Macieja Rybki.
W okresie świątecznym dzieci ze świetlicy środowiskowej zaprezentowały Jasełka.
Styczeń 2015r. – na terenie Kuchni były wydawane paczki żywnościowe (dla 479 osób) w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Unii Europejskiej (ok. 10 ton) dla osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
4 kwietnia 2015r. – przed świętami wielkanocnymi osoby korzystające z posiłków otrzymały paczki z artykułami spożywczymi.
Lipiec 2015 – na mocy umowy z Bankiem Żywności w Krakowie Kuchnia zaopatruje się w część produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania posiłków w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa UE Podprogram 2015 w siedzibie Banku w Krakowie.
W ramach obowiązkowych działań towarzyszących na terenie Kuchni odbyły się warsztaty ekonomiczne. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali poradnik wydany przez Banki Żywności zatytułowany „Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu”.
22 grudnia 2015r. – została przygotowana w Kuchni Wigilia dla osób korzystających z posiłków. Modlitwie przewodniczył ks. Dziekan Bogusław Filipiak. Siostry albertynki z Kalatówek i z „Czernichowianki” pomagały przy obsłudze gości, a kapela góralska pod kierownictwem p. Macieja Rybki zatroszczyła się o oprawę muzyczną.
27 stycznia 2016r. – odbyły się drugie Warsztaty ekonomiczne w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2015r. Na pamiątkę każdy uczestnik warsztatów otrzymał poradnik „Jak nie marnować żywności?”
26 marca 2016r. – w Kuchni wspólnie ze Stacją Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej zostały przygotowane paczki żywnościowe na święta wielkanocne dla osób korzystających z posiłków. Caritas Archidiecezji Krakowskiej zainicjował w Roku Miłosierdzia akcję charytatywną „Tytka miłosierdzia”. Pracownicy Stacji Opieki Caritas w Zakopanem wspólnie z młodzieżą szkolną (wolontariuszami) pomagali przy wydawaniu paczek osobom potrzebującym.
3 kwietnia 2016r. – z okazji świętego Roku Miłosierdzia uczestniczyliśmy (pracownicy i osoby korzystające z posiłków) w nabożeństwie jubileuszowym w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem wraz z pracownikami, podopiecznymi i wolontariuszami stacji Opieki Caritas w Zakopanem, Hospicjum Pana Jezusa Miłosiernego, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Świetlicy środowiskowej oraz Parafianami i turystami. Po uroczystej Mszy św. spotkaliśmy się przy wspólnym stole.
1 września 2016r. – rozpoczęcie posługi s. Aleksandry Ciężak
10 października 2016r. – Kuchnia Św. Brata Alberta ponownie zawarła umowę z Bankiem Żywności w Krakowie. W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanego w Podprogramie 2016. Kuchnia Św. Brata Alberta otrzymując produkty spożywcze, wykorzystuje w przygotowaniu posiłków.
23 grudnia 2016r. – została przygotowana Wigilia dla wszystkich, którzy korzystają z Kuchni Św. Brata Alberta. W Wigilii uczestniczyło ok. 70 osób. Modlitwie przewodniczył ks. Dziekan Bogusław Filipiak, był też obecny ks. Infułat Stanisław Olszówka. W przygotowaniu Wigilii pomagała młodzież z Liceum i Gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera z Zakopanego. O oprawę muzyczną zatroszczyła się kapela góralska p. Macieja Rybki. Pracownicy i Goście wigilijni złożyli życzenia imieninowe ks. Dziekanowi i odśpiewali głośne „Sto lat”.
Dla wszystkich, którzy korzystają z Kuchni Św. Brata Alberta zostały przygotowane paczki świąteczne. W paczkach świątecznych znalazły się: chleb, chałka, margaryna do smarowania chleba, kiełbasa swojska, konserwa rybna, czekolada, herbatniki, pomarańcza, herbata, dekoracja świąteczna. Wydano 100 paczek świątecznych.
25 grudnia 2016r. – w Katedrze na Wawelu został uroczyście rozpoczęty Rok Świętego Brata Alberta – patrona naszej Kuchni.
10 stycznia 2017r. – Kuchnia Świętego Brata Alberta z przedstawicielami, którzy korzystają z Kuchni przyjęła Księdza po Kolędzie. Prosząc o błogosławieństwo domu dla wszystkich, którzy korzystają i będą korzystać z Kuchni Świętego Brata Alberta. W tym roku odwiedził nas ks. Dziekan Bogusław Filipiak.
8 marca 2017r. – Dzień Kobiet w Kuchni Świętego Brata Alberta. Dzięki młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera zostały przygotowane małe upominki dla Pań, które korzystają z kuchni. Panie były bardzo zaskoczone i dziękowały młodzieży za pamięć.
5 kwietnia 2017r. – w siedzibie PKL w Zakopanem podjęto decyzję o sfinansowaniu paczek świątecznych. Dziękujemy Polskim Kolejom Linowym za bogate paczki świąteczne.
12 kwietnia 2017r. – o godzinie 12.00 w obecności ks. Dziekana Bogusława Filipiaka i ks. Infułata Stanisława Olszówki, po wspólnej modlitwie i złożonych życzeniach, wszyscy którzy korzystają z Kuchni św. Brata Alberta zasiedli do świątecznego stołu, gdzie spożyli przygotowany dla nich posiłek: żurek świąteczny z kiełbasą i jajkiem, zimna płyta, ciastko, kawa, herbata. Młodzież z ZSO i Liceum Ogólnokształcącego pomagała nam w przygotowaniu oraz obsługiwała gości, troszcząc się, aby nikomu nic nie brakowało.
3 czerwca 2017r. – w Kuchni Św. Brata Alberta został ugotowany bigos na 300 osób. Miało to związek z Uroczystościami 100-lecia śmierci Brata Alberta oraz 20-lecia beatyfikacji błogosławionej s. Bernardyny Jabłońskiej.
4 czerwca 2017r. – o godzinie 12.00 w kościele Świętego Krzyża odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun. Po Mszy św. wszyscy udali się w pielgrzymkę „Śladami św. Jana Pawła II” do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówki. Tam siostry częstowały wszystkich bigosem.
17 listopada 2017r. – w związku z obchodami roku św. Brata Alberta oraz Światowego Dnia Ubogich, Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Palczy zorganizował zbiórkę żywności i odzieży dla bezdomnych i ubogich.
18 listopada 2017r. – z okazji pierwszego Światowego Dnia Ubogich został zorganizowany w Kuchni Św. Brata Alberta uroczysty obiad dla ubogich i bezdomnych. W zorganizowaniu tych uroczystości pomogły nam Szkolne Koło Caritas oraz Szkolny Wolontariat. W obiedzie uczestniczyli ks. Dziekan Bogusław Filipiak i ks. Infułat Stanisław Olszówka.
4 grudnia 2017r. – Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Czarnym Dunajcu, SP nr 1 im. J. Słowackiego w Zubrzycy Górnej zorganizowały akcję „Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych”. Z tej okazji zostało nam przekazane prawie 150 rękawic, skarpet, szalików. Wszystkie te rzeczy zostały wykorzystane do paczek świątecznych.
6 grudnia 2017r. – w dniu św. Mikołaja każdy korzystający z Kuchni otrzymał paczkę (konserwa mięsna, konserwa rybna, herbatniki, kabanos, pieczywo).
23 grudnia 2017r. – w Kuchni Świętego Brata Alberta kolejny raz została zorganizowana Wigilia dla osób ubogich i bezdomnych. 80 osób mogły się spotkać przy wspólnym stole. Obecni byli księża z Parafii Najświętszej Rodziny: ks. Proboszcz Bogusław Filipiak i ks. Infułat Stanisław Olszówka. Każdy uczestnik Wigilii otrzymał świąteczną paczkę. Atmosferę świąteczną otworzyła kapela góralska p. Macieja Rybki.
28 kwietnia 2018r. – w Wielką Środę w Kuchni Św. Brata Alberta został zorganizowany uroczysty posiłek świąteczny. Obecni byli wszyscy, którzy korzystają z Kuchni i księża z Parafii. W organizacji uroczystego obiadu pomagała młodzież z Liceum im. O. Balzera.
31 kwietnia 2018r. – wydano paczki świąteczne: wędlina, kabanos, konserwa mięsna, konserwa rybna, margaryna do smarowania pieczywa, powidło, ser żółty, ciasto, pieczywo, cukier, herbata.
1 lipca 2018r. – została zamknięta Kuchnia Św. Brata Alberta. W tym czasie przeprowadzono remonty, pomalowano wszystkie pomieszczenia w budynku, zostały położone w części jadalni płytki, itp. Kuchnia została ponownie otwarta 1 września 2018r.
1 września 2018r. – Kuchnia nawiązała współpracę ze sklepami Biedronka ul. Nowotarska 35 i Tesco ul. Chramcówki 30. Na dzień 1 września Kuchnia otrzymuje żywność z: Biedronka, Tesco, KFC Nowy Targ, Jogurty „Magda”.
15 września 2018r. – została podpisana umowa Podprogramu 2018 na realizację zadań zakresu dystrybucji artykułów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Umowa została podpisana pomiędzy organizacją – Bankiem Żywności w Krakowie, a Parafią Rzymsko-Katolicką pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.
19 listopada 2018r. – w poniedziałek z okazji Światowego Dnia Ubogich w Kuchni Św. Brata Alberta został zorganizowany uroczysty obiad dla wszystkich, którzy korzystają z naszej pomocy. W obiedzie uczestniczyli bezdomni, ubodzy i rodziny. Obiad został rozpoczęty przez ks. Proboszcza Bogusława Filipiaka. Ks. Proboszcz w krótkim przemówieniu nawiązał do 2 Światowego Dnia Ubogich, który jest w Kościele, po modlitwie wszyscy zostali zaproszeni do stołu. W obiedzie uczestniczyło 60 osób. W organizacji obiadu pomagała s. Przełożona Antonia z Kalatówek, s. Bronisława z Czernichowianki, brat Michał z Kalatówek oraz młodzież ze Szkolnego Koła Caritas z Liceum im. O. Balzera w Zakopanem.
6 grudnia 2018r. – do Kuchni Świętego Brata Alberta również przyszedł św. Mikołaj. Wszyscy, którzy korzystają z Kuchni otrzymali pełny obiad: zupa pieczarkowa, kotlet schabowy, sałatka z czerwonej kapusty i ziemniaki. Każdy otrzymał mandarynkę i szynkę. Na twarzach pojawił się uśmiech, ale też łzy. To był bardzo radosny dzień.
W Kuchni Św. Brata Alberta została zorganizowana akcja „Fryzjer na gwiazdkę”. Osoby bezdomne mogły skorzystać z fryzjera. W tej akcji pomogła nam młodzież z Technikum Fryzjerskiego. Z tej akcji skorzystało 15 osób, również każdy otrzymał upominek.
23 grudnia 2018r. – o godzinie 13.00 została przygotowana Wigilia dla osób korzystających z posiłków. Modlitwie przewodniczył ks. Dziekan Bogusław Filipiak. W Wigilii pomagały Panie z Opieki Społecznej Gminy Wiśniowa. Kapela góralska pod kierownictwem p. Macieja Rybki zatroszczyła się o oprawę muzyczną. Uczestniczyło 60 osób.
24 grudnia 2018r. – rozdano 60 paczek dla osób bezdomnych, 30 – dla rodzin ubogich, 8 – dla Caritas, 13 – dla rodzin ze świetlicy. W okresie świątecznym zorganizowano również akcję „Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych”. Wszystkie te rzeczy zostały dodane do paczek świątecznych. W akcji brało udział kilkanaście szkół z Podhala i Orawy.
29 marca 2019r. – została zorganizowana zbiórka żywności w sklepach Biedronka i Lidl. W sumie zebrano 290, 954 kg.
W Wielkim Poście Szkoły: Węglówka, Raba Niżna i Olszówka zorganizowały także zbiórkę żywności „Jałmużna Wielkopostna”. Zebrano 430, 715 kg. Wszystkie produkty spożywcze zostały wykorzystane do paczek świątecznych z okazji Wielkanocy.
Także zorganizowano zbiórki w Szkołach: SP nr 1 Lipnica Wielka, SP nr 2 Zubrzyca Dolna, SP Zubrzyca Górna, SP nr 2 Podwilk, Gminne Przedszkole w Jabłonce, Gminne Przedszkole w Jabłonce – filia w Podwilku, SP nr 2 Lipnica Wielka, SP nr 1 Lipnica Mała, SP nr 3 Lipnica Mała, SP nr 3 Zubrzyca Górna.
12 kwietnia 2019r. – Wielka Środa to dla Kuchni Św. Brata Alberta ważny dzień. O godz. 12.00 po wspólnej modlitwie i życzeniach 60 osób zasiadło do świątecznego stołu, aby spożyć świąteczny obiad. Tradycyjnie – żurek z kiełbasą i jajkiem oraz szynka, kabanos, jajko, sałatka jarzynowa, chrzan, tzw. zimna płyta, deser, ciasto, kawa, herbata.
20 kwietnia 2019r. – o godzinie 12.00 zostały rozdane paczki świąteczne dla osób bezdomnych i rodzin (60 paczek dla osób bezdomnych, 20 paczek dla rodzin, 18 paczek dla świetlicy).
14 listopada 2019r. – 3 Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji w Kuchni zorganizowano uroczysty obiad. W obiedzie uczestniczył ks. Dziekan Bogusław Filipiak, proboszcz Parafii. W obiedzie uczestniczyło 60 osób. W obsłudze pomagała młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Z okazji święta ubogich w Parafii Najświętszej Rodziny zorganizowano zbiórkę żywności – 96,778 kg. Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych 69,561 kg.
17 listopada 2019r. – uroczysty obiad zorganizowany z okazji Światowego Dnia Ubogich. W obiedzie uczestniczyło 70 osób, każdy po obiedzie otrzymał paczkę. O muzyczną oprawę zatroszczyli się Harcerze i Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiśniowej.
6 grudnia 2019r. – do Kuchni również przyszedł św. Mikołaj obdarowując każdego prezentem.
23 grudnia 2019r. – o godzinie 12.00 odbyła się Wigilia dla wszystkich, którzy korzystają z naszej Kuchni, dla ok. 60 osób. W uroczystościach wzięli udział: ks. Proboszcz Bogusław Filipiak, Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Wiśniowej, Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, kapela góralska.
24 grudnia 2019r. – o godzinie 9.00 osoby bezdomne i ubogie otrzymały paczki świąteczne, mogły się posilić i wypić ciepłą herbatę.
17 marca 2020r. – ze względu na pandemię koronawirusa posiłki były wydawane na zewnątrz Kuchni aż do 1 czerwca 2020r.
Po ogłoszeniu Apelu o pomoc dla kuchni w tym trudnym czasie do akcji przyłączyło się 45 sklepów na terenie miasta Zakopane oraz z Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej i Kościeliska. Do pomocy przyłączyło się wiele hoteli, pensjonatów, restauracji i osób prywatnych kupując artykuły spożywcze czy środki dezynfekujące, maseczki oraz pojemniki jednorazowe. W niektórych sklepach wciąż jeszcze trwa akcja.
20-21 kwietnia 2020r. – TVN nagrała program Uwagi ukazując sytuację podopiecznych oraz tych, którzy prowadzą akcję zbiórek i wolontariuszy.
21 września 2020r. – Kuchnia została zamknięta do 26 września ze względu na kwarantannę pracowników. Ujemne wyniki testów na obecność koronawirusa pozwoliły wznowić pracę Kuchni
7 grudnia 2020r. – telewizja TVP 3 nagrała reportaż do programu „Pod Tatrami”
10 grudnia 2020r. – telewizja TVP 3 nagrała reportaż do Kroniki Krakowskiej
Z powodu pandemii w tym roku nie było wspólnego posiłku z okazji: Wielkanocy, Święta Ubogich i Wigilii świąt Bożego Narodzenia, ale na te okoliczności były przygotowane bogate paczki.
Na rzecz kuchni św. brata Alberta także dzieci i młodzież organizowali zbiórki żywności m.in.: Szkoła Podstawowa im. Św. Józefa w Węglówce, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Rabie Niżnej, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Zakopanem, Szkoła Podstawowa im. Przewodników Tatrzańskich w Murzasichle, Szkoła Podstawowa nr 2 w Białym Dunajcu, Szkoła Podstawowa w Gliczarowie Górnym.
Odbyła się 4 edycja akcji „skarpety i rękawiczki dla bezdomnych”, w której uczestniczyło aż 29 szkół i innych instytucji.
W roku 2020 Kuchnia wydała – 27 090 posiłków, 9 601 szt. bochenków chleba, 715 paczek żywnościowych dla 1497 osób. Ponadto rozdaliśmy prawie 12 ton żywności otrzymanej ze sklepu Biedronka i Tesco w Zakopanem o krótkim terminie przydatności do spożycia.