Czas to dar, dziękuję za kawałek wspólnej drogi.

Nasze życie to droga, czasem samotna innym razem z bliźnimi. Ale biegnie prosto ku wieczności i każda sekunda nas do niej przybliża. Dla twórczości na tej drodze Stwórca dał nam czas. Jest to dar od Pana Boga. Jest nam dany jako przestrzeń do działania. Bóg powołując nas do życia w konkretnym czasie i miejscu posyła do innych, byśmy we współpracy z Nim czynili świat piękniejszym. Jesteśmy wszyscy w rękach Bożej Opatrzności, On wie o wszystkim, co się w naszym życiu dzieje i On też sam dając nam w swej szczodrobliwości różne talenty, zaprasza nas do współdziałania. Będąc w rękach Jego świętej Opatrzności nie boimy się ani nie lękamy, bo On przecież wie o wszystkim i to właśnie On ma dla nas i dla naszego życia plan. Spoglądając z wiarą na wydarzenia naszego życia nie możemy przyjąć innej postawy jak postawa posłuszeństwa i zaufania. To ona najpełniej wyraża miłość do Stwórcy i otwartość na Jego względem człowieka plan. Tak zerkam w wierze i przekonaniu na dokonująca się w moim życiu zmianę.

Święcenia kapłańskie przyjąłem w 2001 roku z rąk ks. kard Franciszka Macharskiego i pierwszą placówką była parafia Przemienienia Pańskiego w Paszkówce. Po 4 latach posługi otworzyła przede mną swoje drzwi Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Krakowie. Tam 5 lat wytrwałej pracy i posługi na wielu polach trwającego przecież bożego żniwa. Ale też przyszedł czas na pożegnanie i przywitały mnie w Zakopanem piękne Tatry i ciepłe ludzkie serca.

Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.

Stąd słowo Bóg zapłać, pragnę skierować do ks. kustosza Bogusława Filipiaka z którym podejmowaliśmy wiele działań, by ta świątynia cieszyła wszystkich i była faktycznie centralną świątynia pod Tatrami. To duszpasterz z wizją, widzi dalej i szerzej i to zarazem w tej sferze działań duszpasterskich jak i tej materialnej troski o finanse parafii. Bóg zapłać wszystkim kapłanom z którymi tworzyliśmy tutaj wspólnotę braterską. Szczególnie ks. Infułatowi, z którym rozpoczynałem tutaj posługę. Przyjął mnie tutaj z serdecznością i wielka dozą zaufania. Oraz tym z ostatniego odcinka naszej wspólnej drogi: ks. Wojciechowi, ks. Mariuszowi, Mirkowi i Dawidowi i ks. Jerzemu.

Młodzieży z Hotelarza entuzjazm, prostotę wiary i bezpośredniość. To był piękny i twórczy czas również ze Szkolnym Kołem Caritas.

Scholi Stokrotki, która zawsze z wielkim przejęciem i solidnością traktowała swoją posługę. Wdzięczny jestem Liturgicznej Służbie Ołtarza za piękno Liturgii i za troskę o nią, która przecież zawsze jest wyrazem wiary człowieka. Dziękuję Siostrom zakrystiankom, w Sanktuarium, Starym kościele i na cmentarzu, które wkładają w pracę wiele serca i wszystkie swoje siły. Nie sposób nie wspomnieć tutaj naszych organistów: Siostrę Marie i Pana Wojciecha. Jak pięknie, że tylu świeckich ludzi pracuje wokół naszych świątyń: Plebania p. Grażyna, p. Maciej, Stary Kościół, Sanktuarium, Gubałówka, Cmentarz. Za ich pomoc w tak wielu ludzkich sprawach dziękuję. 

Grupy dorosłych: Studium Apostolstwa Świeckich, Echa spod Giewontu czy Katechezy dla narzeczonych, Wspólnocie Przymierza Rodzin Mamre, Różom Różańcowym, Radzie Parafialnej i wszystkim ludziom Dobrej Woli, za życzliwość, dobre serca i wszelakie dobro, którego doświadczyłem w spotkaniach z Wami.

Wiele było spraw i wiele wysiłków, owoce będzie zbierał już ktoś inny zgodnie ze słowami św. Pawła: „Kto inny sieje, kto inny podlewa, kto inny zbiera, a Bóg daje wzrost” (por. 1Kor 3,6). Ponieważ Bóg jest Panem i to w Jego ręku są nasze losy niech On daje wzrost temu wszystkiemu, co udało nam się wspólnie zasiać. Wszystkim za wszystko Panie Boże zapłać!

Pragnę też prosić o wybaczenie, jeżeli kogoś w jakikolwiek sposób skrzywdziłem, uraziłem czy zraniłem, „tak jak Pan przebaczył Wam” tak i Wy (Kol 3, 13) przebaczcie mnie.

Zabieram wszystkich w modlitewną podróż do Myślenickiego Sanktuarium, tam przed wizerunkiem Pani Myślenickiej będę dalej omadlał Wasze sprawy i prosił Ojca w niebie, aby Wam błogosławił.

Z wielką nieśmiałością ale podobnym odczuciem zawołam za Janem Pawłem II: „Na końcu cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać!“. Zostańcie z Bogiem.

Ks. Mariusz Słonina Ec

 • Aktualności

  • Modlitwa błogosławieństwa domu

   Modlitwa w domu Przed rozpoczęciem modlitwy w każdym domu przygotowuje się krzyż, świece oraz wodę święconą, które należy położyć na stole nakrytym białym obrusem. Następnie osoba wyznaczona, na przykład ojciec rodziny, rozpoczyna słowami: P: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. W: Amen Następnie należy uroczyście zapalić świece. P: Światło Chrystusa. W: Bogu niech będą dzięki. Po wstępie wszyscy siadają, a jeden z domowników czyta fragment z Pisma Świętego. Czytanie /1 Kor 12, 31-13.8a/Hymn o Miłości Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian Bracia: Starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na...

  • ZAPRASZAMY!!!

   ZAPRASZAMY!!!Drodzy Parafianie!!! Pandemia, która dotknęła cały świat, spowodowała, że wiele inicjatyw i spraw duszpasterskich musi być zorganizowane w innej formie. Jako duszpasterze Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem proponujemy Wam, Drodzy Parafianie, zamiast tradycyjnej wizyty kolędowej w Waszych domach – zgodnie z zaproszeniem, który otrzymaliście – spotkania modlitewno-kolędowe w naszym Sanktuarium Najśw. Rodziny w niedzielę 17 stycznia 2021 roku w czasie Mszy Świętych o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00, 17.00 i 19.00. Aby jednak liczebność uczestników Mszy Świętych w tym dniu nie przekroczyła wyznaczonego limitu wiernych, proponujemy, aby obecność przedstawiciela Waszych rodzin dostosować rejonami do poszczególnych pór Mszy Świętych. Niech zatem odbędzie się to według następującego porządku dostosowanego do rejonów, ulic i osiedli naszej parafii: Na godz. 6.30 zapraszamy przedstawicieli rodzin, którzy chcą uczestniczyć w czasie tej Mszy św. lub nie mogą o inne porze...

  • Zapraszamy na Roraty!!!

   Zapraszamy na Roraty!!!Zachęcamy do uczestnictwa w Roratach Dla dzieci:od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00. Dla wszystkich chętnych:w tygodniu o godzinie 6.00w niedziele o godzinie 6.30  HASŁEM TEGOROCZNYCH RORAT JEST: "WIELKA TAJEMNICA"  

  • MODLITEWNE JERYCHO

   MODLITEWNE JERYCHOW odpowiedzi na prowokacje i znieważenia jakich doświadczamy w ostatnich tygodniach, a szczególnie teraz, kiedy po raz kolejny znieważono Krzyż na Giewoncie chcemy odpowiedzieć w sposób mocny i zdecydowany nieustającą modlitwą. Tym razem zapraszamy do modlitewnej akcji Jerycho polegającej na tym, że przez 7 dni 24 godziny na dobę, Ktoś przed Najświętszym Sakramentem w kościele lub w domu (transmisja on-line z Niepokalanowa) modli się w zadeklarowanym przez siebie czasie przez 30 minut na Różańcu. Modlitewna akcja rozpoczyna się w niedzielę 22 listopada br. o godz. 21.00. Modlitwą różańcową chcemy wynagradzać zniewagi Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Chętnych zapraszamy do zapisów na stronie internetowej: OMADLAMY.PL  

  • NIEDZIELA MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE

   NIEDZIELA MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIEDwa razy w roku alumni i diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie wyruszają do wybranych parafii, aby dzielić się tam świadectwem swojego powołania, wyrazić wdzięczność za wsparcie na drodze formacji oraz modlić się o nowe, święte powołania do służby w Kościele. W związku z obecną sytuacja epidemiologiczną klerycy nie mogą na żywo spotkać się z wiernymi, jednak zagoszczą w parafiach dzięki mediom społecznościowym. Już 15 listopada alumni, korzystając z nowych technologii, odwiedzą parafie, należące m.in. do naszego dekanatu Zakopane. W czasie Niedzieli Powołań będzie można połączyć się z klerykami we wspólnej modlitwie w kaplicy seminaryjnej. Transmitowana będzie Msza Święta, koronka do Miłosierdzia Bożego oraz różaniec. Ponadto, klerycy będą prowadzić spotkania, w formie wideokonferencji, z różnymi grupami parafialnymi. Będzie także dostępny w formie internetowej specjalny numer „Novum Tempus Liberum”, seminaryjnego czasopisma, które podejmuje temat powołania kapłańskiego i opowiada o...

  • Ogłoszenie

   OgłoszenieInformujemy, że zgodnie z decyzją Władz Państwowych od soboty - 7 listopada 2020 może uczestniczyć: w Sanktuarium Najświętszej Rodziny - 55 osób, w Starym Kościele MB Częstochowskiej - 12 osób, Zachęcamy do korzystania z transmisji internetowej Mszy świętych i nabożeństw.            

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE I ŚWIĘTA

Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 17:00, 19:00

Stary Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Kościeliska: 8:30, 10:00

Kaplica na Gubałówce11:30
 

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU

Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki: 6:30, 7:00, 8:00, 8:30, 15:00, 19:00

Stary Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Kościeliska8:00

Więcej...