W roku 1900 za pontyfikatu papieża Leona XIII Kościół Powszechny obchodził Rok Święty. W tym roku nasza parafia otrzymała z Rzymu bezcenny dar: koronowany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz ten został uroczyście wprowadzony do świątyni. Był to czas niezwykłej radości i łaski; Zakopiańskiej parafii i miastu przybył wizerunek Matki nieustannie gotowej pomagać. 
Cieszy się on czcią wiernych od tylu lat. Zginają się przed nim kolana dorosłych i dzieci, starców i młodzieży. Co tydzień w każdą środę gromadzą się wierni na nieustannej Nowennie zanosząc przez Jej wstawiennictwo prośby. Już kolejny rok ilość tych próśb napisanych własnoręcznie przez wiernych jest ogromna. 
To wszystko złożyło się na skierowaną do ks. kardynała Stanisława Dziwisza prośbę, by, we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które przypada 27 czerwca każdego roku obchodzić w Sanktuarium Najświętszej Rodziny odpust ku czi Matki Bożej. Ks Kardynał wyraził zgodę i pobłogosławił działaniom Sanktuarium. 
 
Taka uroczystość będzie miała miejsce w sobotę 27 czerwca 2020 roku o godz. 15.00. 
 

Symbolika obrazu

Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to ikona przedstawiająca cztery święte postacie: Dziewicę Maryję, Dzieciątko Jezus oraz świętych archaniołów Michała i Gabriela. Postacie te opisują litery, umieszczone w tle ikony:

  • MP-ΘΥ - Maryja - Matka Boga (po obu stronach górnej części obrazu)
  • IC-XC - Jezus Chrystus (po prawej stronie głowy Dzieciątka Jezus)
  • ΟΡМ - Archanioł Michał (nad aniołem, po lewej stronie oglądającego obraz)
  • OΡГ - Archanioł Gabriel (nad aniołem, po prawej stronie).