Aktualności

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Data: 25 marzec 2017, Sobota / Ilość wyświetleń: 1117

Trasa EDK prowadzi Drogą papieską.

W nocy z 7/8 kwietnia organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowa dla dorosłych. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00 w naszym Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, a zakończy Mszą św. o godz. 6.30 w sanktuarium MB w Ludźmierzu. Do przejścia 36 km. Drogą Papieską w nocy, w milczeniu, oddani medytacji, indywidualnie lub w małych grupkach. Po drodze według mapy i wyznaczonych miejsc zatrzymujemy się, aby w ciszy rozważać kolejne stacje Drogi krzyżowej i zmagając się z własnymi słabościami dojść do celu. A celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest moja przemiana i spotkanie z Bogiem.

TRASA (DROGA PAPIESKA): Zakopane, Krzeptówki, Kościelisko Salamandra, Gubałówka, Furmanowa, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańska Wyżna, Bańska Niżna, Szaflary, Maruszyna, Ludźmierz

WAŻNE INFORMACJE NA: http://www.edk.org.pl/

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:
Ekstremalna Droga Krzyżowowa polega na pokonaniem w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Opisy znajdziesz tutaj www.edk.org.pl Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.

Poruszanie się na trasie
W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia. Nie planuj nadmiernie długich postojów.
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

Zanim wyruszysz z domu koniecznie
przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka, weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe), sprawdź lokalną prognozę pogody, poinformuj bliskich o planowanym wyjściu, zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia, przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

Warto:
przygotować sobie własny drewniany krzyż,
mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony
mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK
Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

STACJE DROGI KRZYŻOWEJ:
I - STARY KOŚCIÓŁ NA PĘKSOWYM BRZYZKU
II - KOŚCIÓŁ MB FATIMSKIEJ - KRZEPTÓWKI
III - GŁAZ UPAMIĘTNIAJĄCY PIELGRZYMKĘ JANA PAWŁA II - KOŚCIELISKO SALAMANDRA
IV - GŁAZ UPAMIĘTNIAJĄCY PIELGRZYMKĘ JANA PAWŁA II - GUBAŁÓWKA
V - KAPLICA MB RÓŻAŃCOWEJ - GUBAŁÓWKA
VI - KAPLICA ŚW. BR. ALBERTA - FURMANOWA
VII - KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY - ZĄB
VIII - KOŚCIÓŁ MB FATIMSKIEJ - BAŃSKA WYŻNA
IX - KOŚCIÓŁ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - BAŃSKA NIŻNA
X - KOŚCIÓŁ PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO - MARUSZYNA
XI - KAPLICZKA PRZYDROŻNA - MARUSZYNA
XII - KAPLICZKA PRZYDROŻNA - LUDŹMIERZ
XIII - OGRÓD RÓŻAŃCOWY - LUDŹMIERZ
XIV - SANKTUARIUM MB - LUDŹMIERZ

powrót